Asfiksja

Ostatni oddech, czyli czym jest asfiksja

Asfiksja – to obco brzmiące słowo oznacza śmierć, która była spowodowana pozbawieniem organizmu tlenu. Inaczej nazywana jest uduszeniem lub anoksemią. Skutkiem asfiksji jest wysoka ilość dwutlenku węgla w organizmie. Za pośrednictwem płuc tlen dostaje się do krwi, a stamtąd z kolei hemoglobina transportuje go do organów i tkanek w całym organizmie oraz oczywiście do mózgu. Krótko mówiąc mamy do czynienia z asfiksją, jeżeli ktoś umarł w wyniku uszkodzenia lub zatkania dróg oddechowych. Ewentualnie wskutek zniszczenia lub zalania pęcherzyków płucnych, np. podczas utonięcia.

Śmierć poprzez asfiksję

Do asfiksji może dojść w wyniku fizycznego zablokowania dróg oddechowych. Przykładem może być śmierć przez zgniecenie – istnieją częste przypadki przysypania ziemią lub stratowania osób przez tłum. Mamy tutaj do czynienia z intensywnym naciskiem na klatkę piersiową, który uniemożliwia ruch płuc. Przyczyną asfiksji może być również udławienie się, np. gdy zbyt szybko połkniemy jedzenie. Zablokowanie tchawicy może być również celowe poprzez uduszenie lub zadzierzgnięcie.

Śmierć poprzez uduszenie można spowodować na dwa sposoby:
– bezpośrednio odcinając dopływ krwi do mózgu w wyniku nacisku na tchawicę,
– przeciążając nerw błędny wykrywający różnice w ciśnieniu krwi w tętnicy szyjnej (na zwiększone ciśnienie, mózg odpowiada wstrzymaniem pracy serca).

Kolejnymi przyczynami asfiksji mogą być przebywanie w środowisku ubogim w tlen, kontakt ze związkami z grupy cyjanków, zatrucia, ataki powodujące zatrzymanie czynności oddechowych, np. atak astmy oraz zespół bezdechu sennego.

Jak objawia się asfiksja?

Otóż w związku ze zwiększonym ciśnieniem w żyłach twarz staje się obrzmiała. Skóra nabiera niebieskiego koloru, ponieważ hemoglobina nie transportuje tlenu. Niebieski kolor jest widoczny przede wszystkim w okolicy głowy i szyi. Poza tym pojawiają się również wybroczyny, które są dobrze widoczne na białkówce oka, wargach, za uszami, skórze twarzy oraz górnych powiekach. Jest to tzw. sinica. Nacisk musi być utrzymany minimum 15 sekund, aby na ciele pojawiła się sinica, wybroczyny lub przekrwienia. Co zaskakujące, temperatura ciała po śmierci spowodowanej asfiksją podnosi się przez około godzinę-dwie. Z reguły sinica i wybroczyny nie pojawiają się, jeżeli nie doszło do walki pomiędzy ofiarą a sprawcą. Warto jednak zaznaczyć, że wybroczyny mogą się pojawić, jeżeli ciało leżało twarzą do ziemi.

Tekst powstał głównie w oparciu o książkę “Niezbity dowód. Metody wykrywania zbrodni” Brian’a Innes’a.

PS. Obrazek główny to obraz olejny Axel’a Void’a, który jest jednym z ośmiu obrazów tego malarza z serii “Sehnsucht”, czyli “Tęsknota”.

Rating: 5.0/5. From 6 votes.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *